Kurumsal

01 Eylül 2010’da travers fabrikası yatırım çalışmalarına başlayan İnkol İnşaat Enerji Sanayi Ticaret A.Ş., 2011 yılının mayıs ayında üretime başlamıştır. Türkiye demiryollarında tercih edilen ve hm konvansiyonel hem de yüksek hızlı tren hatlarında kullanılmaya uygun özelliklere sahip olması için tasarlanmış, B70 tipi ön germeli-ön çekmeli travers üretilen tesis, bugün ülkemizin en modern tesislerinden birisidir.

Ülkemizde demiryolu yapım ve onarım projeleri ün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle, demiryolları yapım makinelerine sahip olmak ve demiryolu yapımında en çok kullanılan malzeme olan travers üretimini yapmak, bu projelerin yapımını üstlenebilmek için çok önemlidir. Üretime başladığı tarihten bu yana öngörülen kapasitesinin üzerine çıkan İnkol İnşaat Afyon Travers Fabrikası ile İnkol İnşaat, demiryolu üstyapı yapım işlerinde önemli bir oyuncu olacağını göstermiştir.

Türkiye’de demiryolları yatırımlarının hızla artıyor olması ve bu yatırımların yakın gelecekte ülkenin batısında yoğunlaşacağı yönündeki öngörü, fabrika ve demiryolu üstyapı yapım işleri üssünün Afyon’da kurulması gerektirmiştir. TCDD Afyon Çay istasyonu yanındaki 100.000m2’ lik arazisine yerleşen travers fabrikası ve yanına kurulan demiryolu hat yapım makineleri atölyesi ile Afyon, Kolin Şirketler Grubu’nun demiryolları üstyapı işleri için çok önemli bir üs olmuştur. 70 kişi civarında istihdam yaratmış olan ve 10.000.000 TL’ yi aşan bu yatırım, yakın gelecekteki ek yatırımlarla birlikte yaklaşık 100 kişi için uzun süreli ve düzenli bir çalışma yeri olacaktır. Grubun diğer şirketleriyle birlikte yarattığı katma değer, Kolin Şirketler Grubu’nu Afyon’da çok önemli bir yatırımcı haline getirmiştir. İnkol A.Ş’nin yerleşim yeri, üretim yöntemi nedeniyle sahip olduğu düşük maliyet ve Kolin Şirketler Grubu’nun gücü, şirketi, rekabet konusunda avantajlı konumda tutmaktır.

İnkol A.Ş.’nin hedefi; 2012 yılında demiryolu hat yapım işlerinde Türkiye’nin ilk iki kuruluşundan biri olmak. Bu amaçla demiryolu işlerinin koordinasyonun iyileştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürmektedir.

İnkol A.Ş., 2011 yılı içerisinde üstlendiği Ankara-Sincan Demiryolu Üstyapı Yapım Projesi ile Sandıklı-Denizli Demiryolu Üstyapı Yapım Projesi’ne travers temini ve TCDD 5.Bölge (Malatya) Travers temini ihalesiyle toplam 101.000 adet travers temini gerçekleştirilmiştir. 2011 yılında yaptığı yatırım ile demiryolu traversi üretimine başlayan 4. kuruluş olmuştur. 2012 yılında ise 450.000 adet travers üretimi ve satışını hedeflemiştir.